Érdekes felkérésnek tettünk eleget az év leghidegebb napján a MOKKA műhelyben. Paksról egy középiskolából kersett fel minket Takács Éva, hogy rendhagyó órát kérjen a MOKKÁtól a Győri Balett egyik előadásához kapcsolódóan. Éva és kolléganője, Fittné Szilvássy Ildikó NTP-KNI-17-0054 pályázat keretében "Önismerettel az alkotásért, alkotással az önismeretért" címmel vezetnek a 2017/18. évben közösen egy komplex alkotócsoportot az intézményükben. Ez a csoport egy kultúrális kirándulásra indult Győr és Bécs célponttal 2018. február 28-án.
Mi a Győri Nemzeti Sznházban csatlakoztunka csoporthoz ahol egütt megnéztük a Győri Balett legújabb darabját, a Skarlát Betűt. Az irodalmi és filmfeldogozásból táplákozó táncprodukció fantasztikus erővel hatott ránk is és a 20 fős kiránduló csoportra is. Ezután majdnem némán mentünk a Generációk Házába, mivek a darab gondolatai még ott zakatoltak a fejünkben, szívünkben, testünkben.
Itt a MOKKA műhelyben két feladattal készültünk, amivel igyekeztünk megragadni ezeket a zakatoló érzéseket. A Győri Balett nagyszerű dramaturgjától, Csepi Alexandrától megkaptuk a zenei forrást, ahonnan két domináns visszatérő és szuggasztív dallamot fel tudtunk idézni a résztvevők számára. Előkészítettünk mindenkinek 2m×2m-es papírt egymás mellett igyekeztünk helyet hagyni, ezekhez olajpasztell krétákat adunk. A résztvevők a papírokon foglaltak helyet mezitláb, úgy hogy mikor leültek a papíroka a szemüket pamutkendőkkel fogtuk be. A zene lejátsása közben a résztvevők bármit csinálhattak, mozoghattak, és rajzolhattak, vagy semmit sem csináltak ez rájuk volt bízva. Igyekeztük még csak nem is nézni, mert annyira intim helyzet alakult ki a belülre figyelés és a zene hallgatásának hatására. Mi is együtt alkottunk a résztvevőkkel. A született alkotások jó nagy méretű kesze-kusza mandalák lettek, amiknek itt-ott több színe is volt, de mindenképp több rétege. A zene nyomait szerettük volna megragadni, a ritmus, a lendulet, a vonalak karaktere valamit tükrözött ezekből ez élményekből. Egy mozdulatsor lenyomata, a test mozgásának nyomai.
Majd nem hagytuk kihűlni a mozdulat-élményeket, drótvázas papírszobrokat készítettünk melyeket fa-kockába állítva kis posztamenseken tudtuk kiállítani a végén. Édekes és kedves alkotások születtek, talán a darab színszimbolkájából nem maradt sok a délutánra, mert a mi szobraink nagyon sokszínüek lettek. Nem követték a darab sötétebb színvilágát, komorabb megjelenését, de mégis vissza vissza köszönt néhány mozdulat a kis szobrokon.
A csoport igazi kutúrális csemegét kapott, mert még ezután elkísérük őket a következő helyszínre, a Dr. Kovács Pál Megyei Könyvtár épületébe, ahol Gósi Vali költővel és irodalmi költemények zenei feldolgozásaival találkozhattak a Hangraforgó együttes koncertjén.
Köszönjük a résztvevőknek, a kollégáknak és a szervezőnek Takács Évának ezt a komplex művészeti élményt, hogy részesei lehettünk a csoport önismereti útjának.
Egy kis ízelíő a Skarlát betűből a bemutató film a Győri Baletttól:
https://www.youtube.com/watch?v=D5uvk7L95s0
És a kiragadottt egyik zene:
https://www.youtube.com/watch?v=2Bb0k9HgQxc
Kecskés Teodóra és Váray Ibolya Anna
A fotókat Olasz Krisztina, Kecskés Teodóra és Váray Ibolya készítette.